ՀՀ ԱԺ Ղրղզստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի այցը Բիշքեկ
Փետրվարի 28-ին Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի Ղրղզստան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ժանարբեկ Ակաեւի հրավերով Բիշքեկում էր գտնվում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Ղրղզստան բարեկամական խմբի ղեկավար Միքայել Մելքումյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ալեքսեյ Սանդիկովը, Սարիկ Մինասյանը եւ Արամ Խաչատրյանը:
Հայ պատգամավորներին ընդունել է Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի նախագահի տեղակալ Աիդա Կասիմալիեւան:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Ժոգորկու Քենեշի նախագահի տեղակալ Աիդա Կասիմալիեւան ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակության հանդիպումները նոր նախագծերի սկիզբ կդառնան եւ նոր որակ կհաղորդեն հայ-ղրղզական միջխորհրդարանական հարաբերություններին: Տեղեկացնելով, որ կարեւորում են բարեփոխումները՝ սոցիալական, գենդերային, առողջապահության ոլորտներում, նա նաեւ նշել է, որ 2020 թ-ին Ժոգորկու Քենեշի նոր կազմում նախատեսված է 30% քվոտա կանանց համար:
Միքայել Մելքումյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ այցը բարեկամական խմբերի ձեւաչափով առաջինն է: Իր խոսքում նա առաջարկել է մանրամասն ուսումնասիրել համագործակցության բոլոր ուղիները, մասնավորապես՝ առողջապահության, սոցիալական, հումանիտար ոլորտներում: Միքայել Մելքումյանը կարեւորել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, առողջապահության եւ հումանիտար ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը՝ հավելելով, որ Հայաստանում հաջողությամբ գործում են ՏՏ կենտրոններ: Միքայել Մելքումյանը նշել է, որ 2018թ. Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում հաջողությամբ են ընթանում տարբեր ոլորտներում բարեփոխումները, պետության  ուշադրության կենտրոնում են  գյուղատնտեսության ոլորտի ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել ոսկերչության ոլորտում փոխգործակցության զարգացման հնարավոր հեռանկարներին:
Երկու երկրների տնտեսական համագործակցության համատեքստում պատվիրակության ղեկավարն առաջարկել է կազմակերպել բիզնես համաժողովներ, որի ընթացքում հնարավոր կլինի քննարկել տնտեսական ոլորտում համագործակցության հեռանկարները: Կարեւորվել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում պատվիրակությունների համագործակցությունը:
Ժոգորկու Քենեշի Ղրղզստան-Հայաստան բարեկամական պատգամավորական խմբի անդամ Աալի Կարաշեւը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ երկու երկրներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու շատ ընդհանուր ոլորտներ կան:  Ըստ նրա՝ Հայաստանի փորձը լեռնաարդյունաբերության ոլորտում հաջողված է: Նա հնարավոր  է համարել նաեւ համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում:
Միքայել Մելքումյանը գոհունակությամբ նշել է, որ առաջիկայում ՀՀ Ազգային ժողովը կվավերացնի Հայաստանի եւ Ղրղզստանի միջեւ կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագիրը, ինչը եւս կնպաստի երկու երկրների տնտեսությունների զարգացմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն հիմնահարցերին՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Միքայել Մելքումյանը կարեւորել է  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով,  ընդգծել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը միջազգային հանրության կողմից:
Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի նախագահի տեղակալ Աիդա Կասիմալիեւան ընդգծել է, որ ղրղզական կողմը եւս կողմնակից է հակամարտությունների միմիայն խաղաղ կարգավորմանը:
Նույն օրը Միքայել Մելքումյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ղրղզստանում բնակվող հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ծանոթացել հայրենակիցների գործունեությանը:
Փետրվարի 29-ին Բիշքեկ կատարած այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությանն ընդունել է Ղրղզստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Էրկին Ասրանդիեւը: Հանդիպմանը քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում երկու անդամ երկրների մոտեցումները՝ համագործակցությունն առավել արդյունավետ եւ դինամիկ իրականացնելու համար: Ընդգծվել է որոշ ապրանքատեսակների գծով մաքսային արտոնություններ տրամադրելու հետ կապված միասնական մոտեցումներով հանդես գալու հնարավորությունները:

Visit of RA NA Kyrgyzstan-Armenia Parliamentary Friendship Group to Bishkek
On February 28, at the invitation of the Head of Kyrgyzstan-Armenia Parliamentary Friendship Group of Zhogorku Kenesh of the Republic of Kyrgyzstan Zhanarbek Akayev the delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, the Head of Armenia-Kyrgyzstan Friendship Group Mikayel Melkumyan, and the members, the RA NA deputies Aleksey Sandikov, Sarik Minasyan and Aram Khachatryan was in Bishkek.
The Deputy Speaker of Zhogorku Kenesh of the Republic of Kyrgyzstan Aida Kasymalieva received the Armenian MPs.
Welcoming the Armenian Delegation, the Deputy Speaker of Zhogorku Kenesh Aida Kasymalieva underlined that the meetings of the Armenian Delegation would become a beginning for new projects and would give new quality to the Armenian-Kyrgyz inter-parliamentary relations. Informing the delegation members that they emphasize the reforms in the social, gender and health care spheres, she has also noted that 30% quota is designed for women in the newly formed composition of Zhogorku Kenesh  in 2020.
Mikayel Melkumyan has thanked the Deputy Speaker for the warm reception and has noted that the visit is the first in the format of the Friendship Groups. In his word he proposed to thoroughly study all the ways of cooperation, particularly in the health, social and humanitarian spheres. Mikayel Melkumyan has highlighted the expansion of cooperation in the information technologies (IT), scientific, tourism, agricultural, health and humanitarian spheres, adding that in Armenia the IT centres successfully function. Mikayel Melkumyan has noted that the reforms in different spheres successfully go on in Armenia after the Velvet Revolution in 2018, and the problems of agriculture are at the centre of attention of the state.
The possible perspectives of the development of cooperation in the sphere of jewelry were touched upon.
In the context of economic cooperation of the two countries the Head of the delegation proposed to organize business forums, during which it would be possible to discuss the perspectives of cooperation in the economic sphere. The cooperation of delegations on the international parliamentary platforms was stressed.
The Member of Kyrgyzstan-Armenia Parliamentary Friendship Group of Zhogorku Kenesh Sali Karashev has attached importance to the fact that there are very common spheres of expanding the cooperation in two countries. According to him, the experience of Armenia in the mining industry is succeeded. He also considered possible the cooperation in the sphere of tourism. Mikayel Melkumyan noted with satisfaction that in the near future the RA National Assembly would ratify the agreement on excluding the double taxation between Armenia and Kyrgyzstan, which also would promote the development of the two countries’ economies.
Regarding the most important problems of Armenia’s foreign policy the Head of the Friendship Group Mikayel Melkumyan highlighted the settlement of Nagorno Karabakh conflict exclusively through peaceful means, underscored the necessity of the Armenian Genocide recognition by the international community.
The Deputy Speaker of Zhogorku Kenesh of the Republic of Kyrgyzstan Aida Kasymalieva has underlined that the Kyrgyz side is also only for the peaceful settlement of the conflicts.
On the same day the delegation led by Mikayel Melkumyan met with the representatives of the Armenian community residing in Kyrgyzstan and got acquainted with the compatriots’ activities.
On February 29, during the visit to Bishkek the Deputy Prime Minister of the Republic of Kyrgyzstan Erkin Asrandiyev received the Armenian delegation. At the meeting the approaches of the two member states to implement the cooperation more effective and dynamic in the EEU framework was discussed. The opportunities of acting with united approaches connected with providing customs privileges on some types of goods were underlined.